Sistem Educaţional Informatizat - Subiecte examene naţionale SIVECO România Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Tineretului
Secţiuni
Prima pagină Prima pagină
Teste naţionale cls. a VIII-a Teste naţionale cls. a VIII-a (108)
- Programe Teste naţionale 2006 (9)
- Arhivă programe (9)
Bacalaureat Bacalaureat (1348)
- Programe Bacalaureat 2006 (41)
- Arhivă programe (40)
Titularizare Titularizare (505)
- Programe Titularizare 2006 (117)
- Arhivă programe (117)
Definitivat Definitivat (139)
- Programe Definitivat (19)
Gradul II Gradul II (101)
- Programe Gradul II (17)
Forum de discuţii Forum de discuţii

Subiecte pentru examene
examene.edu.ro
Subiecte pentru examenele naţionale din 2006, 2007, 2008
Bacalaureat, Teste Naţionale, Teza cu subiect unic, Titularizare

Căutare

căutare avansată »

Noutăţi din presă
Camera Deputaților: A fost abrogată prevederea referitoare la obligativitatea educatorilor și învățătorilor să absolve studii universitare 19 Octombrie 2017, 18:01
Camera Deputaților: A fost abrogată prevederea referitoare la obligativitatea educatorilor și învățătorilor să absolve studii universitare
Toţi studenţii de la Universitatea din Bucureşti vor urma un „Curs antiplagiat“ în primul semestru 19 Octombrie 2017, 17:57
Toţi studenţii de la Universitatea din Bucureşti vor urma un „Curs antiplagiat“ în primul semestru
Cercetători străini vor conferenţia la USAMV 18 Octombrie 2017, 17:54
Cercetători străini vor conferenţia la USAMV
Cursuri de etică şi integritate, la Universitatea din Bucureşti. Plagiatul, una dintre noţiunile studiate 18 Octombrie 2017, 17:45
Cursuri de etică şi integritate, la Universitatea din Bucureşti. Plagiatul, una dintre noţiunile studiate
Elevii ieşeni pot învăţa să devină lideri europeni 17 Octombrie 2017, 17:52
Elevii ieşeni pot învăţa să devină lideri europeni
Elevii învaţă secretele agriculturii de la profesionişti 16 Octombrie 2017, 17:52
Elevii învaţă secretele agriculturii de la profesionişti
Proiect de parteneriat strategic, la Iaşi 13 Octombrie 2017, 17:55
Proiect de parteneriat strategic, la Iaşi
Concurs pentru studenţii de la Arhitectură 13 Octombrie 2017, 17:54
Concurs pentru studenţii de la Arhitectură
Concurs de creaţie a logo-ului Preşedinţiei României la Consiliul UE, pentru elevi şi studenţi 13 Octombrie 2017, 17:46
Concurs de creaţie a logo-ului Preşedinţiei României la Consiliul UE, pentru elevi şi studenţi
70 de elevi de la Colegiul „Petru Rareș” au obţinut certificate de atestare a competenţelor în limba germană 13 Octombrie 2017, 17:43
70 de elevi de la Colegiul „Petru Rareș” au obţinut certificate de atestare a competenţelor în limba germană

mai multe noutăţi din presă »

Bacalaureat
Limba şi literatura română [subiect+barem]
Limba şi literatura română Adăugat de: SNEE pe 7 Iunie 2006, 16:55

BAC2006-ORAL-LB. ROMANA.pdf
74.85 KB
(66131 downloads)
Bacalaureat 2006, examen oral



Note: Comments are owned by the poster. We are not responsible for their content.

Limba şi literatura română
[posted by maruta pe 7 Iunie 2006, 17:42]
Sa inteleg ca acestea sunt atat de asteptatele subiecte de la oralul din iunie 2006? Cu toate subiectele astea pt bacul olimpicilor m-an zapacit de tot.. Poate imi confirma cineva! Tks
Limba şi literatura română
[posted by Cristian Deacu pe 7 Iunie 2006, 17:54]
Da, acestea sunt subiectele propuse pentru sesiunea iunie-iulie 2006.

Mult succes,
Limba şi literatura română
[posted by Ktai Csaba pe 7 Iunie 2006, 21:12]
Da, acestea sunt subiectele propuse pentru sesiunea
iunie-iulie 2006 si sunt identice cu cele propuse la bacul
olimpicilor.

Succes!
Prof. Kótai
Re: Limba şi literatura română
[posted by cristi_talent pe 15 Iunie 2006, 10:42]
cine stie cam care ar fi subiectele la capacitate sa mi le dea si mie pe ID cristi_men15 plsss !va multumesc
[Modificat de: cristi_talent pe 15 Iunie 2006, 10:43]
Limba şi literatura română
[posted by shyzbelle pe 11 Iunie 2006, 00:31]
Ash vrea sa imi raspunda l urmatoarea intrebare cineva in masura: vi se pare corect ca cei de la mate-info sa aibe aceleasi subiecte ca cei de la olimpici?
Limba şi literatura română
[posted by geta pe 12 Iunie 2006, 06:50]
subiectele propuse sunt nesperat de usoare.cu atat mai bine ca sunt identice cu cele ale olimpicilor.v-ati familiarizat deja cu ele.e bine gandit subiectul care coreleaza Dacia Literara cu texte studiate.va dat seama ca asa va salvati daca ati uitata reoria.subiectul la scris a fost de asemenea usor si generos.sa speram ca si la voi va fi la fel Mult succes!
Stiri de ultima ora despre examenu de la romana
[posted by uzzi pe 15 Iunie 2006, 12:49]
Am auzit la TV ca anul acesta la examenu de lb.romana se va pune accent pe gandirea libera....Chestia asta a zis-o unul dintre cei care au facut subiectele...La ce se referea??cum adica gandire libera?Astept raspuns
Limba şi literatura română
[posted by no-name pe 16 Iunie 2006, 19:53]
se refereau la faptul ca la utima parte in loc de comentariu la o opera studiata la clasa sa ne dea demonstratia apratenentei la specie a unui text la prima vedere ( cel de la partea I )..normal ca textul ar fi liric, de aceea totul se bazeaza pe gandire si creativitate ;)
Limba şi literatura română
[posted by k2rider pe 16 Iunie 2006, 21:06]
asta e sistemul nostru de invatamant... e la pamant..nu ai ce alege din el..toti profesorii vor ca elevii sa le invete materia perfect ..ei s-au axat pe o singura materie si vor ca noi sa invatam 16...... asta e "Comunismul a cazut dar spiritul a ramas in tara".....pt BAC trebuie sa inveti o gramada de comentarii...si dupa ce termini cu bacul nu mai ai ce face cu ele...mai bine am da gramatica...oricum mai mult de jumatate din elevi nu stiu sa lege 2 cuvinte corect asa poate ar invata si ei sa vorbeasca.....stiu ca prin acest mesaj nu schimb nimik dar macar imi spun propria opinie...sistemul nostru de invatamant e varza......ca toata tara de fapt.
Limba şi literatura română
[posted by Refresh pe 18 Iunie 2006, 14:26]
Salut.. deci inca odata astea sunt subiectele la Romana oral propuse de anul acesta in sesiunea iunie iulie ?
Re: Limba şi literatura română
[posted by Diana Voiculescu pe 19 Iunie 2006, 10:56]
Da.
Limba şi literatura română
[posted by Refresh pe 18 Iunie 2006, 14:27]
aaa si inca ceva..astea sunt subiecte de tipul II nu ??
Alea de tip I propuse nu sunt publicate ?
[Modificat de: Refresh pe 18 Iunie 2006, 14:27]
Re: Limba şi literatura română
[posted by Diana Voiculescu pe 19 Iunie 2006, 10:55]
Subiectul de tip I vizează înţelegerea unui text la prima vedere, aplicarea cunoştinţelor de limbă şi comunicare. Subiectele de tip I nu se publică.
Limba şi literatura română
[posted by RaulTM pe 19 Iunie 2006, 18:09]
Deci... de-abia acum am aflat ca s-au publicat subiectele:))


Multa bafta tuturor!
Limba şi literatura română
[posted by RaulTM pe 19 Iunie 2006, 18:43]
Cateva nelamuriri.

Sa inteleg ca astea sunt subiectele de la oral 2006..
- unul dintre asta imi va pica sigur dupa ce trag un bilet, nu?
- la scris, la III va pica tot un subiect de la oral de fapt, nu?
- unele subiecte de anul trecut se regasesc si acum.. si cam exact aceeasi ordine... deci nu s-a schimbat prea mult?
Re: Limba şi literatura română
[posted by Diana Voiculescu pe 19 Iunie 2006, 18:47]
Acestea sunt subiectele de tip II propuse pentru proba orală la limba şi literatura română, Bacalaureat 2006. Unul din aceste subiecte va fi cel de tip II pe care îl primeşti la proba de oral. Este adevărat că între subiectele din acest an se regăsesc şi unele identice sau asemănătoare cu cele din anii trecuţi. Mult succes!
Limba şi literatura română
[posted by JeHydra pe 20 Iunie 2006, 07:49]
Bah fratilor ... Cititi si voi forumul de discutii inainte sa postati ... Plicitsiti Admin'ii cu atatea intrebari cu acelasi sens ...
Limba şi literatura română
[posted by RaulTM pe 20 Iunie 2006, 11:11]
Stiu ca nu e locul potrivit, dar am o intrebare;) Ion este sau nu roman modern? :) Ca pe forum sunt discutii si discutii, cum ca ar fi traditional, eu zic ca e modern...
:P
Limba şi literatura română
[posted by alexbanceanu pe 20 Iunie 2006, 13:38]
a intrebat cineva mai sus daca subiectul de la punctul III de la proba scrisa de romana este ales tot din lista de subiecte de la punctul II ptr oral si nu s-a raspuns.
este ales tot din lista asta?
Limba şi literatura română
[posted by syl pe 21 Iunie 2006, 14:03]
pt cel care a intrebat de romanul ION: acesta este primul roman de natura moderna si obiectiva din literatura romana, liviu rebreanu fiind intemeietorul acestui tip. deci :DA.. este roman modern ;)
Limba şi literatura română
[posted by gabytz pe 24 Iunie 2006, 07:46]
hey dar din cate observ eu subiectele sunt aproape identice. Poate pe ici .pe kolo kate o reformulare...
si mai am si eu o curiozitate! daca ai la dispozitie 15-20 minute ca sa iti elaborezi subiectele..cam cate minute ar trebui sa le sustii...ca sa iei punctaj maxim? sau poti sa te exprimi scurt si la subiect? text putin sau esential..? ma lamuriti si pe mine?

Click aici pentru a posta comentarii.
Noutăţi
99 de solicitări pentru aprobarea/avizarea auxiliarelor didactice, respectiv obținerea acordului privind utilizarea în școli a unor instrumente de lucru pentru elevi 10 Octombrie 2017, 16:59
99 de solicitări pentru aprobarea/avizarea auxiliarelor didactice, respectiv obținerea acordului privind utilizarea în școli a unor instrumente de lucru pentru elevi
Ordinul ministrului Educației Naționale nr. 4798/2017 privind aprobarea contractului individual de pregătire practică în învățământul dual 9 Octombrie 2017, 17:41
Ordinul ministrului Educației Naționale nr. 4798/2017 privind aprobarea contractului individual de pregătire practică în învățământul dual
Ministerul Educației a aprobat contractul și certificatul de pregătire practică pentru elevii din învăţământul dual 9 Octombrie 2017, 17:38
Ministerul Educației a aprobat contractul și certificatul de pregătire practică pentru elevii din învăţământul dual

mai multe noutăţi »

Ultimele mesaje pe forum
Matematică M1
Adăugat de: euler
pe 1 Iulie 2009, 15:17
Barem info Pascal
Adăugat de: [sdk]
pe 1 Iulie 2009, 14:56
NESIMTIRE LA BAC - la VIANU
Adăugat de: Stavros
pe 1 Iulie 2009, 14:54

către forum »

Comunicate de presă
România împărtășește la nivel regional din experiența sa cu privire la reforma sistemelor de evaluare și examinare 19 Octombrie 2017, 17:27
România împărtășește la nivel regional din experiența sa cu privire la reforma sistemelor de evaluare și examinare
18 obiective de investiții (13 grădinițe și 5 școli) finalizate în perioada 1 iulie - 20 septembrie 2017 17 Octombrie 2017, 17:46
18 obiective de investiții (13 grădinițe și 5 școli) finalizate în perioada 1 iulie - 20 septembrie 2017
Prima dezbatere regională privind proiectul Legii manualului școlar (Oradea, 20 octombrie) 17 Octombrie 2017, 17:44
Prima dezbatere regională privind proiectul Legii manualului școlar (Oradea, 20 octombrie)
Ministerul Educației va încheia săptămâna viitoare contracte pentru difuzarea în școli a manualelor școlare pentru 11 discipline de clasa a V-a 13 Octombrie 2017, 17:40
Ministerul Educației va încheia săptămâna viitoare contracte pentru difuzarea în școli a manualelor școlare pentru 11 discipline de clasa a V-a
Editura Didactică și Pedagogică va fi reorganizată în societate pe acțiuni și va edita manuale școlare* 11 Octombrie 2017, 17:43
Editura Didactică și Pedagogică va fi reorganizată în societate pe acțiuni și va edita manuale școlare*
99 de solicitări pentru aprobarea/avizarea auxiliarelor didactice, respectiv obținerea acordului privind utilizarea în școli a unor instrumente de lucru pentru elevi 10 Octombrie 2017, 16:57
99 de solicitări pentru aprobarea/avizarea auxiliarelor didactice, respectiv obținerea acordului privind utilizarea în școli a unor instrumente de lucru pentru elevi

mai multe comunicate de presă »