Sistem Educaţional Informatizat - Subiecte examene naţionale SIVECO România Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Tineretului
Secţiuni
Prima pagină Prima pagină
Teste naţionale cls. a VIII-a Teste naţionale cls. a VIII-a (108)
- Programe Teste naţionale 2006 (9)
- Arhivă programe (9)
Bacalaureat Bacalaureat (1348)
- Programe Bacalaureat 2006 (41)
- Arhivă programe (40)
Titularizare Titularizare (505)
- Programe Titularizare 2006 (117)
- Arhivă programe (117)
Definitivat Definitivat (139)
- Programe Definitivat (19)
Gradul II Gradul II (101)
- Programe Gradul II (17)
Forum de discuţii Forum de discuţii

Subiecte pentru examene
examene.edu.ro
Subiecte pentru examenele naţionale din 2006, 2007, 2008
Bacalaureat, Teste Naţionale, Teza cu subiect unic, Titularizare

Căutare

căutare avansată »

Noutăţi din presă
O masă caldă pe zi pentru elevi din unități de învățământ vrâncene 11 Decembrie 2017, 17:39
O masă caldă pe zi pentru elevi din unități de învățământ vrâncene
Fonduri de 258 de milioane de euro, pentru investiții în infrastructura din învățământul preuniversitar. Când pot fi depuse proiectele 8 Decembrie 2017, 15:31
Fonduri de 258 de milioane de euro, pentru investiții în infrastructura din învățământul preuniversitar. Când pot fi depuse proiectele
Liviu Pop: În ultimii trei ani, numărul actelor de violenţă în şcoli s-a înjumătăţit 8 Decembrie 2017, 15:21
Liviu Pop: În ultimii trei ani, numărul actelor de violenţă în şcoli s-a înjumătăţit
Liviu Pop critică actuala programă şcolară: Avem manuale în care urmează să intrăm în UE, dar noi suntem intraţi de 10 ani 8 Decembrie 2017, 15:13
Liviu Pop critică actuala programă şcolară: Avem manuale în care urmează să intrăm în UE, dar noi suntem intraţi de 10 ani
Ministrul Liviu Pop: Săptămâna viitoare vom aloca încă 145 de milioane de lei pentru plata hotărârilor judecătoreşti 8 Decembrie 2017, 15:11
Ministrul Liviu Pop: Săptămâna viitoare vom aloca încă 145 de milioane de lei pentru plata hotărârilor judecătoreşti
Liviu Pop: Învăţământul românesc va ajunge peste şase ani la nota 10 8 Decembrie 2017, 15:10
Liviu Pop: Învăţământul românesc va ajunge peste şase ani la nota 10
Liviu Pop: "Finantarea locurilor de licenta va fi strans legata cu nevoile invatamantului preuniversitar" 6 Decembrie 2017, 17:37
Liviu Pop: "Finantarea locurilor de licenta va fi strans legata cu nevoile invatamantului preuniversitar"
Centrul Județean de Excelență  Prahova premiază peste 250 de elevi care au obținut rezultate deosebite 5 Decembrie 2017, 16:47
Centrul Județean de Excelență Prahova premiază peste 250 de elevi care au obținut rezultate deosebite
Doi elevi români le-au dat clasă americanilor. Au obținut punctaj maxim la BAC-ul din SUA 5 Decembrie 2017, 16:43
Doi elevi români le-au dat clasă americanilor. Au obținut punctaj maxim la BAC-ul din SUA
Ministrul Educaţiei: În următorii trei ani procentul elevilor care nu continuă școala trebuie redus la sub 1,5% 5 Decembrie 2017, 16:42
Ministrul Educaţiei: În următorii trei ani procentul elevilor care nu continuă școala trebuie redus la sub 1,5%

mai multe noutăţi din presă »

Bacalaureat
Limba şi literatura română [subiect+barem]
Limba şi literatura română Adăugat de: SNEE pe 7 Iunie 2006, 16:55

BAC2006-ORAL-LB. ROMANA.pdf
74.85 KB
(66131 downloads)
Bacalaureat 2006, examen oral



Note: Comments are owned by the poster. We are not responsible for their content.

Limba şi literatura română
[posted by maruta pe 7 Iunie 2006, 17:42]
Sa inteleg ca acestea sunt atat de asteptatele subiecte de la oralul din iunie 2006? Cu toate subiectele astea pt bacul olimpicilor m-an zapacit de tot.. Poate imi confirma cineva! Tks
Limba şi literatura română
[posted by Cristian Deacu pe 7 Iunie 2006, 17:54]
Da, acestea sunt subiectele propuse pentru sesiunea iunie-iulie 2006.

Mult succes,
Limba şi literatura română
[posted by Ktai Csaba pe 7 Iunie 2006, 21:12]
Da, acestea sunt subiectele propuse pentru sesiunea
iunie-iulie 2006 si sunt identice cu cele propuse la bacul
olimpicilor.

Succes!
Prof. Kótai
Re: Limba şi literatura română
[posted by cristi_talent pe 15 Iunie 2006, 10:42]
cine stie cam care ar fi subiectele la capacitate sa mi le dea si mie pe ID cristi_men15 plsss !va multumesc
[Modificat de: cristi_talent pe 15 Iunie 2006, 10:43]
Limba şi literatura română
[posted by shyzbelle pe 11 Iunie 2006, 00:31]
Ash vrea sa imi raspunda l urmatoarea intrebare cineva in masura: vi se pare corect ca cei de la mate-info sa aibe aceleasi subiecte ca cei de la olimpici?
Limba şi literatura română
[posted by geta pe 12 Iunie 2006, 06:50]
subiectele propuse sunt nesperat de usoare.cu atat mai bine ca sunt identice cu cele ale olimpicilor.v-ati familiarizat deja cu ele.e bine gandit subiectul care coreleaza Dacia Literara cu texte studiate.va dat seama ca asa va salvati daca ati uitata reoria.subiectul la scris a fost de asemenea usor si generos.sa speram ca si la voi va fi la fel Mult succes!
Stiri de ultima ora despre examenu de la romana
[posted by uzzi pe 15 Iunie 2006, 12:49]
Am auzit la TV ca anul acesta la examenu de lb.romana se va pune accent pe gandirea libera....Chestia asta a zis-o unul dintre cei care au facut subiectele...La ce se referea??cum adica gandire libera?Astept raspuns
Limba şi literatura română
[posted by no-name pe 16 Iunie 2006, 19:53]
se refereau la faptul ca la utima parte in loc de comentariu la o opera studiata la clasa sa ne dea demonstratia apratenentei la specie a unui text la prima vedere ( cel de la partea I )..normal ca textul ar fi liric, de aceea totul se bazeaza pe gandire si creativitate ;)
Limba şi literatura română
[posted by k2rider pe 16 Iunie 2006, 21:06]
asta e sistemul nostru de invatamant... e la pamant..nu ai ce alege din el..toti profesorii vor ca elevii sa le invete materia perfect ..ei s-au axat pe o singura materie si vor ca noi sa invatam 16...... asta e "Comunismul a cazut dar spiritul a ramas in tara".....pt BAC trebuie sa inveti o gramada de comentarii...si dupa ce termini cu bacul nu mai ai ce face cu ele...mai bine am da gramatica...oricum mai mult de jumatate din elevi nu stiu sa lege 2 cuvinte corect asa poate ar invata si ei sa vorbeasca.....stiu ca prin acest mesaj nu schimb nimik dar macar imi spun propria opinie...sistemul nostru de invatamant e varza......ca toata tara de fapt.
Limba şi literatura română
[posted by Refresh pe 18 Iunie 2006, 14:26]
Salut.. deci inca odata astea sunt subiectele la Romana oral propuse de anul acesta in sesiunea iunie iulie ?
Re: Limba şi literatura română
[posted by Diana Voiculescu pe 19 Iunie 2006, 10:56]
Da.
Limba şi literatura română
[posted by Refresh pe 18 Iunie 2006, 14:27]
aaa si inca ceva..astea sunt subiecte de tipul II nu ??
Alea de tip I propuse nu sunt publicate ?
[Modificat de: Refresh pe 18 Iunie 2006, 14:27]
Re: Limba şi literatura română
[posted by Diana Voiculescu pe 19 Iunie 2006, 10:55]
Subiectul de tip I vizează înţelegerea unui text la prima vedere, aplicarea cunoştinţelor de limbă şi comunicare. Subiectele de tip I nu se publică.
Limba şi literatura română
[posted by RaulTM pe 19 Iunie 2006, 18:09]
Deci... de-abia acum am aflat ca s-au publicat subiectele:))


Multa bafta tuturor!
Limba şi literatura română
[posted by RaulTM pe 19 Iunie 2006, 18:43]
Cateva nelamuriri.

Sa inteleg ca astea sunt subiectele de la oral 2006..
- unul dintre asta imi va pica sigur dupa ce trag un bilet, nu?
- la scris, la III va pica tot un subiect de la oral de fapt, nu?
- unele subiecte de anul trecut se regasesc si acum.. si cam exact aceeasi ordine... deci nu s-a schimbat prea mult?
Re: Limba şi literatura română
[posted by Diana Voiculescu pe 19 Iunie 2006, 18:47]
Acestea sunt subiectele de tip II propuse pentru proba orală la limba şi literatura română, Bacalaureat 2006. Unul din aceste subiecte va fi cel de tip II pe care îl primeşti la proba de oral. Este adevărat că între subiectele din acest an se regăsesc şi unele identice sau asemănătoare cu cele din anii trecuţi. Mult succes!
Limba şi literatura română
[posted by JeHydra pe 20 Iunie 2006, 07:49]
Bah fratilor ... Cititi si voi forumul de discutii inainte sa postati ... Plicitsiti Admin'ii cu atatea intrebari cu acelasi sens ...
Limba şi literatura română
[posted by RaulTM pe 20 Iunie 2006, 11:11]
Stiu ca nu e locul potrivit, dar am o intrebare;) Ion este sau nu roman modern? :) Ca pe forum sunt discutii si discutii, cum ca ar fi traditional, eu zic ca e modern...
:P
Limba şi literatura română
[posted by alexbanceanu pe 20 Iunie 2006, 13:38]
a intrebat cineva mai sus daca subiectul de la punctul III de la proba scrisa de romana este ales tot din lista de subiecte de la punctul II ptr oral si nu s-a raspuns.
este ales tot din lista asta?
Limba şi literatura română
[posted by syl pe 21 Iunie 2006, 14:03]
pt cel care a intrebat de romanul ION: acesta este primul roman de natura moderna si obiectiva din literatura romana, liviu rebreanu fiind intemeietorul acestui tip. deci :DA.. este roman modern ;)
Limba şi literatura română
[posted by gabytz pe 24 Iunie 2006, 07:46]
hey dar din cate observ eu subiectele sunt aproape identice. Poate pe ici .pe kolo kate o reformulare...
si mai am si eu o curiozitate! daca ai la dispozitie 15-20 minute ca sa iti elaborezi subiectele..cam cate minute ar trebui sa le sustii...ca sa iei punctaj maxim? sau poti sa te exprimi scurt si la subiect? text putin sau esential..? ma lamuriti si pe mine?

Click aici pentru a posta comentarii.
Noutăţi
Masă caldă pentru elevii din 50 de unități școlare și în anul școlar în curs * 7 Decembrie 2017, 17:47
Masă caldă pentru elevii din 50 de unități școlare și în anul școlar în curs *
Echipele României au obținut 7 medalii la Turneul Internaţional de Informatică Shumen 2017 27 Noiembrie 2017, 16:51
Echipele României au obținut 7 medalii la Turneul Internaţional de Informatică Shumen 2017
Educația de calitate sprijină copiii din mediul rural să nu abandoneze școala 23 Noiembrie 2017, 20:26
Educația de calitate sprijină copiii din mediul rural să nu abandoneze școala

mai multe noutăţi »

Evenimente
12 Decembrie
Convenție româno-franceză de parteneriat pentru sprijinirea programului «Capital Filles în România»

more events »

Ultimele mesaje pe forum
Matematică M1
Adăugat de: euler
pe 1 Iulie 2009, 15:17
Barem info Pascal
Adăugat de: [sdk]
pe 1 Iulie 2009, 14:56
NESIMTIRE LA BAC - la VIANU
Adăugat de: Stavros
pe 1 Iulie 2009, 14:54

către forum »

Comunicate de presă
Convenție româno-franceză de parteneriat pentru sprijinirea programului «Capital Filles în România» 11 Decembrie 2017, 17:04
Convenție româno-franceză de parteneriat pentru sprijinirea programului «Capital Filles în România»
Ministrul Liviu Marian Pop s-a întâlnit cu reprezentanții Alianței pentru Educație de Calitate (ApEC) 11 Decembrie 2017, 17:01
Ministrul Liviu Marian Pop s-a întâlnit cu reprezentanții Alianței pentru Educație de Calitate (ApEC)
Vizita ministrului Liviu Marian Pop în județul Neamț 11 Decembrie 2017, 17:00
Vizita ministrului Liviu Marian Pop în județul Neamț
Masă caldă pentru elevii din 50 de unități școlare și în anul școlar în curs * 7 Decembrie 2017, 17:35
Masă caldă pentru elevii din 50 de unități școlare și în anul școlar în curs *
Trei noi apeluri de proiecte, în valoare de 258 milioane euro, pentru îmbunătățirea infrastructurii educaționale 5 Decembrie 2017, 16:28
Trei noi apeluri de proiecte, în valoare de 258 milioane euro, pentru îmbunătățirea infrastructurii educaționale
Senatul României a adoptat Proiectul de Lege privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.96/2016 4 Decembrie 2017, 17:30
Senatul României a adoptat Proiectul de Lege privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.96/2016

mai multe comunicate de presă »