Sistem Educaţional Informatizat - Subiecte examene naţionale SIVECO România Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Tineretului
Secţiuni
Prima pagină Prima pagină
Teste naţionale cls. a VIII-a Teste naţionale cls. a VIII-a (108)
- Programe Teste naţionale 2006 (9)
- Arhivă programe (9)
Bacalaureat Bacalaureat (1348)
- Programe Bacalaureat 2006 (41)
- Arhivă programe (40)
Titularizare Titularizare (505)
- Programe Titularizare 2006 (117)
- Arhivă programe (117)
Definitivat Definitivat (139)
- Programe Definitivat (19)
Gradul II Gradul II (101)
- Programe Gradul II (17)
Forum de discuţii Forum de discuţii

Subiecte pentru examene
examene.edu.ro
Subiecte pentru examenele naţionale din 2006, 2007, 2008
Bacalaureat, Teste Naţionale, Teza cu subiect unic, Titularizare

Căutare

căutare avansată »

Noutăţi din presă
Evaluare Naţională 2018: calendarul concursului şi ce reguli trebuie să respecte elevii 7 Iunie 2018, 17:33
Evaluare Naţională 2018: calendarul concursului şi ce reguli trebuie să respecte elevii
Când termină cursurile elevii de clasa a VIII-a 7 Iunie 2018, 17:32
Când termină cursurile elevii de clasa a VIII-a
Elev al Colegiului Militar, viitor student în SUA, premiat de ministrul Apărării Naţionale şi ambasadorul Statelor Unite 7 Iunie 2018, 17:30
Elev al Colegiului Militar, viitor student în SUA, premiat de ministrul Apărării Naţionale şi ambasadorul Statelor Unite
Burse de 400 de lei/ lună și garanția angajării, după absolvire, pentru elevii primei clase în sistem dual susținute de Adient Trim Ploiești. Când au loc înscrierile 6 Iunie 2018, 17:22
Burse de 400 de lei/ lună și garanția angajării, după absolvire, pentru elevii primei clase în sistem dual susținute de Adient Trim Ploiești. Când au loc înscrierile
Câte grădiniţe vor fi deschise în Capitală pe timp de vară. Unde îşi vor putea lăsa părinţii micuţii în vacanţă 6 Iunie 2018, 17:17
Câte grădiniţe vor fi deschise în Capitală pe timp de vară. Unde îşi vor putea lăsa părinţii micuţii în vacanţă
Ghidul Facultăţilor. Cum ar trebui să-şi aleagă facultatea potrivită elevii de liceu 6 Iunie 2018, 17:16
Ghidul Facultăţilor. Cum ar trebui să-şi aleagă facultatea potrivită elevii de liceu
Ministrul Popa: Profesori performanţi de la oraș care vor preda cu ora în rural, finanţaţi din fonduri europene 6 Iunie 2018, 17:12
Ministrul Popa: Profesori performanţi de la oraș care vor preda cu ora în rural, finanţaţi din fonduri europene
Profesorii de la Colegiului „Ion Holban” se specializează în Spania şi Finlanda 5 Iunie 2018, 16:29
Profesorii de la Colegiului „Ion Holban” se specializează în Spania şi Finlanda
Ziua Învăţătorului: Elevii vor merge astăzi la şcoală, însă nu vor face cursuri 5 Iunie 2018, 16:28
Ziua Învăţătorului: Elevii vor merge astăzi la şcoală, însă nu vor face cursuri
Astăzi încep înscrierile elevilor de clasa a VIII-a la Evaluarea Națională 4 Iunie 2018, 16:20
Astăzi încep înscrierile elevilor de clasa a VIII-a la Evaluarea Națională

mai multe noutăţi din presă »

Bacalaureat
Limba şi literatura română [subiect+barem]
Limba şi literatura română Adăugat de: SNEE pe 7 Iunie 2006, 16:55

BAC2006-ORAL-LB. ROMANA.pdf
74.85 KB
(66131 downloads)
Bacalaureat 2006, examen oral



Note: Comments are owned by the poster. We are not responsible for their content.

Limba şi literatura română
[posted by maruta pe 7 Iunie 2006, 17:42]
Sa inteleg ca acestea sunt atat de asteptatele subiecte de la oralul din iunie 2006? Cu toate subiectele astea pt bacul olimpicilor m-an zapacit de tot.. Poate imi confirma cineva! Tks
Limba şi literatura română
[posted by Cristian Deacu pe 7 Iunie 2006, 17:54]
Da, acestea sunt subiectele propuse pentru sesiunea iunie-iulie 2006.

Mult succes,
Limba şi literatura română
[posted by Ktai Csaba pe 7 Iunie 2006, 21:12]
Da, acestea sunt subiectele propuse pentru sesiunea
iunie-iulie 2006 si sunt identice cu cele propuse la bacul
olimpicilor.

Succes!
Prof. Kótai
Re: Limba şi literatura română
[posted by cristi_talent pe 15 Iunie 2006, 10:42]
cine stie cam care ar fi subiectele la capacitate sa mi le dea si mie pe ID cristi_men15 plsss !va multumesc
[Modificat de: cristi_talent pe 15 Iunie 2006, 10:43]
Limba şi literatura română
[posted by shyzbelle pe 11 Iunie 2006, 00:31]
Ash vrea sa imi raspunda l urmatoarea intrebare cineva in masura: vi se pare corect ca cei de la mate-info sa aibe aceleasi subiecte ca cei de la olimpici?
Limba şi literatura română
[posted by geta pe 12 Iunie 2006, 06:50]
subiectele propuse sunt nesperat de usoare.cu atat mai bine ca sunt identice cu cele ale olimpicilor.v-ati familiarizat deja cu ele.e bine gandit subiectul care coreleaza Dacia Literara cu texte studiate.va dat seama ca asa va salvati daca ati uitata reoria.subiectul la scris a fost de asemenea usor si generos.sa speram ca si la voi va fi la fel Mult succes!
Stiri de ultima ora despre examenu de la romana
[posted by uzzi pe 15 Iunie 2006, 12:49]
Am auzit la TV ca anul acesta la examenu de lb.romana se va pune accent pe gandirea libera....Chestia asta a zis-o unul dintre cei care au facut subiectele...La ce se referea??cum adica gandire libera?Astept raspuns
Limba şi literatura română
[posted by no-name pe 16 Iunie 2006, 19:53]
se refereau la faptul ca la utima parte in loc de comentariu la o opera studiata la clasa sa ne dea demonstratia apratenentei la specie a unui text la prima vedere ( cel de la partea I )..normal ca textul ar fi liric, de aceea totul se bazeaza pe gandire si creativitate ;)
Limba şi literatura română
[posted by k2rider pe 16 Iunie 2006, 21:06]
asta e sistemul nostru de invatamant... e la pamant..nu ai ce alege din el..toti profesorii vor ca elevii sa le invete materia perfect ..ei s-au axat pe o singura materie si vor ca noi sa invatam 16...... asta e "Comunismul a cazut dar spiritul a ramas in tara".....pt BAC trebuie sa inveti o gramada de comentarii...si dupa ce termini cu bacul nu mai ai ce face cu ele...mai bine am da gramatica...oricum mai mult de jumatate din elevi nu stiu sa lege 2 cuvinte corect asa poate ar invata si ei sa vorbeasca.....stiu ca prin acest mesaj nu schimb nimik dar macar imi spun propria opinie...sistemul nostru de invatamant e varza......ca toata tara de fapt.
Limba şi literatura română
[posted by Refresh pe 18 Iunie 2006, 14:26]
Salut.. deci inca odata astea sunt subiectele la Romana oral propuse de anul acesta in sesiunea iunie iulie ?
Re: Limba şi literatura română
[posted by Diana Voiculescu pe 19 Iunie 2006, 10:56]
Da.
Limba şi literatura română
[posted by Refresh pe 18 Iunie 2006, 14:27]
aaa si inca ceva..astea sunt subiecte de tipul II nu ??
Alea de tip I propuse nu sunt publicate ?
[Modificat de: Refresh pe 18 Iunie 2006, 14:27]
Re: Limba şi literatura română
[posted by Diana Voiculescu pe 19 Iunie 2006, 10:55]
Subiectul de tip I vizează înţelegerea unui text la prima vedere, aplicarea cunoştinţelor de limbă şi comunicare. Subiectele de tip I nu se publică.
Limba şi literatura română
[posted by RaulTM pe 19 Iunie 2006, 18:09]
Deci... de-abia acum am aflat ca s-au publicat subiectele:))


Multa bafta tuturor!
Limba şi literatura română
[posted by RaulTM pe 19 Iunie 2006, 18:43]
Cateva nelamuriri.

Sa inteleg ca astea sunt subiectele de la oral 2006..
- unul dintre asta imi va pica sigur dupa ce trag un bilet, nu?
- la scris, la III va pica tot un subiect de la oral de fapt, nu?
- unele subiecte de anul trecut se regasesc si acum.. si cam exact aceeasi ordine... deci nu s-a schimbat prea mult?
Re: Limba şi literatura română
[posted by Diana Voiculescu pe 19 Iunie 2006, 18:47]
Acestea sunt subiectele de tip II propuse pentru proba orală la limba şi literatura română, Bacalaureat 2006. Unul din aceste subiecte va fi cel de tip II pe care îl primeşti la proba de oral. Este adevărat că între subiectele din acest an se regăsesc şi unele identice sau asemănătoare cu cele din anii trecuţi. Mult succes!
Limba şi literatura română
[posted by JeHydra pe 20 Iunie 2006, 07:49]
Bah fratilor ... Cititi si voi forumul de discutii inainte sa postati ... Plicitsiti Admin'ii cu atatea intrebari cu acelasi sens ...
Limba şi literatura română
[posted by RaulTM pe 20 Iunie 2006, 11:11]
Stiu ca nu e locul potrivit, dar am o intrebare;) Ion este sau nu roman modern? :) Ca pe forum sunt discutii si discutii, cum ca ar fi traditional, eu zic ca e modern...
:P
Limba şi literatura română
[posted by alexbanceanu pe 20 Iunie 2006, 13:38]
a intrebat cineva mai sus daca subiectul de la punctul III de la proba scrisa de romana este ales tot din lista de subiecte de la punctul II ptr oral si nu s-a raspuns.
este ales tot din lista asta?
Limba şi literatura română
[posted by syl pe 21 Iunie 2006, 14:03]
pt cel care a intrebat de romanul ION: acesta este primul roman de natura moderna si obiectiva din literatura romana, liviu rebreanu fiind intemeietorul acestui tip. deci :DA.. este roman modern ;)
Limba şi literatura română
[posted by gabytz pe 24 Iunie 2006, 07:46]
hey dar din cate observ eu subiectele sunt aproape identice. Poate pe ici .pe kolo kate o reformulare...
si mai am si eu o curiozitate! daca ai la dispozitie 15-20 minute ca sa iti elaborezi subiectele..cam cate minute ar trebui sa le sustii...ca sa iei punctaj maxim? sau poti sa te exprimi scurt si la subiect? text putin sau esential..? ma lamuriti si pe mine?

Click aici pentru a posta comentarii.
Noutăţi
Luni, 5 martie, începe simularea probelor scrise din cadrul Evaluării Naționale pentru elevii clasei a VIII-a/EN VIII (anul școlar 2017-2018) 2 Martie 2018, 16:50
Luni, 5 martie, începe simularea probelor scrise din cadrul Evaluării Naționale pentru elevii clasei a VIII-a/EN VIII (anul școlar 2017-2018)
Informare privind unitățile de învățământ în care cursurile vor fi suspendate în perioada 28 februarie - 2 martie 27 Februarie 2018, 17:58
Informare privind unitățile de învățământ în care cursurile vor fi suspendate în perioada 28 februarie - 2 martie
Competiția Națională Business Plan 2018 (ediția a X-a) 23 Februarie 2018, 17:37
Competiția Națională Business Plan 2018 (ediția a X-a)

mai multe noutăţi »

Ultimele mesaje pe forum
Matematică M1
Adăugat de: euler
pe 1 Iulie 2009, 15:17
Barem info Pascal
Adăugat de: [sdk]
pe 1 Iulie 2009, 14:56
NESIMTIRE LA BAC - la VIANU
Adăugat de: Stavros
pe 1 Iulie 2009, 14:54

către forum »

Comunicate de presă
Numeroase unități de învățământ din întreaga țară au sărbătorit Ziua Mondială a Mediului 6 Iunie 2018, 17:25
Numeroase unități de învățământ din întreaga țară au sărbătorit Ziua Mondială a Mediului
Noi unități de învățământ recepționate în luna mai prin proiectele cu finanțare externă derulate de Ministerul Educației Naționale 31 Mai 2018, 17:07
Noi unități de învățământ recepționate în luna mai prin proiectele cu finanțare externă derulate de Ministerul Educației Naționale
Întâlnirea reprezentanților Ministerului Educației Naționale cu reprezentantul Human Catalyst 31 Mai 2018, 17:06
Întâlnirea reprezentanților Ministerului Educației Naționale cu reprezentantul Human Catalyst
Rezultatele echipei României la Olimpiada Internaţională de Filosofie (ediția 2018) 29 Mai 2018, 17:07
Rezultatele echipei României la Olimpiada Internaţională de Filosofie (ediția 2018)
Prezența ministrului Educației Naționale la Conferința miniștrilor educației din țările participante la Spațiul european al învățământului superior (EHEA) și la Forumul politic Bologna de la Paris 25 Mai 2018, 16:27
Prezența ministrului Educației Naționale la Conferința miniștrilor educației din țările participante la Spațiul european al învățământului superior (EHEA) și la Forumul politic Bologna de la Paris
75,59% dintre candidaţi au promovat sesiunea specială a Bacalaureatului 2018 25 Mai 2018, 16:26
75,59% dintre candidaţi au promovat sesiunea specială a Bacalaureatului 2018

mai multe comunicate de presă »