Sistem Educaţional Informatizat - Subiecte examene naţionale SIVECO România Ministerul Educaţiei, Cercetării şi Tineretului
Secţiuni
Prima pagină Prima pagină
Teste naţionale cls. a VIII-a Teste naţionale cls. a VIII-a (108)
- Programe Teste naţionale 2006 (9)
- Arhivă programe (9)
Bacalaureat Bacalaureat (1348)
- Programe Bacalaureat 2006 (41)
- Arhivă programe (40)
Titularizare Titularizare (505)
- Programe Titularizare 2006 (117)
- Arhivă programe (117)
Definitivat Definitivat (139)
- Programe Definitivat (19)
Gradul II Gradul II (101)
- Programe Gradul II (17)
Forum de discuţii Forum de discuţii

Subiecte pentru examene
examene.edu.ro
Subiecte pentru examenele naţionale din 2006, 2007, 2008
Bacalaureat, Teste Naţionale, Teza cu subiect unic, Titularizare

Căutare

căutare avansată »

Noutăţi din presă
Finalişti într-un concurs de programare al NASA, elevii români nu pot participa din lipsă de fonduri 12 Decembrie 2017, 17:17
Finalişti într-un concurs de programare al NASA, elevii români nu pot participa din lipsă de fonduri
Concursul de Matematică şi Informatică Memorial „Ştefan Dîrţu”, ediţia a XIX-a, la Vatra Dornei 12 Decembrie 2017, 17:08
Concursul de Matematică şi Informatică Memorial „Ştefan Dîrţu”, ediţia a XIX-a, la Vatra Dornei
O franţuzoaică de 22 de ani îi învaţă franceză pe elevii şi studenţii suceveni 12 Decembrie 2017, 17:07
O franţuzoaică de 22 de ani îi învaţă franceză pe elevii şi studenţii suceveni
O masă caldă pe zi pentru elevi din unități de învățământ vrâncene 11 Decembrie 2017, 17:39
O masă caldă pe zi pentru elevi din unități de învățământ vrâncene
Fonduri de 258 de milioane de euro, pentru investiții în infrastructura din învățământul preuniversitar. Când pot fi depuse proiectele 8 Decembrie 2017, 15:31
Fonduri de 258 de milioane de euro, pentru investiții în infrastructura din învățământul preuniversitar. Când pot fi depuse proiectele
Liviu Pop: În ultimii trei ani, numărul actelor de violenţă în şcoli s-a înjumătăţit 8 Decembrie 2017, 15:21
Liviu Pop: În ultimii trei ani, numărul actelor de violenţă în şcoli s-a înjumătăţit
Liviu Pop critică actuala programă şcolară: Avem manuale în care urmează să intrăm în UE, dar noi suntem intraţi de 10 ani 8 Decembrie 2017, 15:13
Liviu Pop critică actuala programă şcolară: Avem manuale în care urmează să intrăm în UE, dar noi suntem intraţi de 10 ani
Ministrul Liviu Pop: Săptămâna viitoare vom aloca încă 145 de milioane de lei pentru plata hotărârilor judecătoreşti 8 Decembrie 2017, 15:11
Ministrul Liviu Pop: Săptămâna viitoare vom aloca încă 145 de milioane de lei pentru plata hotărârilor judecătoreşti
Liviu Pop: Învăţământul românesc va ajunge peste şase ani la nota 10 8 Decembrie 2017, 15:10
Liviu Pop: Învăţământul românesc va ajunge peste şase ani la nota 10
Liviu Pop: "Finantarea locurilor de licenta va fi strans legata cu nevoile invatamantului preuniversitar" 6 Decembrie 2017, 17:37
Liviu Pop: "Finantarea locurilor de licenta va fi strans legata cu nevoile invatamantului preuniversitar"

mai multe noutăţi din presă »

Teste naţionale cls. a VIII-a
Limba şi literatura română [subiect]
Limba şi literatura română Adăugat de: SNEE pe 5 Iunie 2006, 18:21

TN-OL-SUB-LROM-2006.pdf
140.38 KB
(22866 downloads)
Teste naţionale cls. a VIII-a 2006, sesiune specială, examen scris



Note: Comments are owned by the poster. We are not responsible for their content.

Limba şi literatura română
[posted by angelikasa pe 8 Iunie 2006, 08:14]
eu nu pot sa deschid nici un subiect pus la clasele a 8.dar in rest pot sa le deschid pe cele de la bacalaureat.vreu neaparat sa vad subiectele de la cls a 8.ce pot sa fac??
Limba şi literatura română
[posted by Cristian Deacu pe 8 Iunie 2006, 09:04]
Toate subiectele sunt în format PDF. Pentru vizualizarea acestora aveţi nevoie de Acrobat Reader, pe care îl puteţi descărca de aici: http://www.adobe.com/products/acrobat/readstep2.html
Limba şi literatura română
[posted by neghy_interstar pe 13 Iunie 2006, 19:09]
de ce nu pot sa vad ce s`o dat ?
Limba şi literatura română
[posted by miha_black_angel pe 13 Iunie 2006, 20:55]
ar trebui facut un fisier..k sa putem sa luam mai usor sesiunile..de exemplu..nu pot sa le vad..
Limba şi literatura română
[posted by Cristian Deacu pe 14 Iunie 2006, 06:49]
Aveti instalat AcrobatReader si nu puteti deschide fisierul, dupa ce l-ati descarcat? Ce eroare primiti?
Limba şi literatura română
[posted by Arnoldjr pe 15 Iunie 2006, 15:21]
instalatzi al si dupaia merg toate..... da ce zicetzi de subiecte....? grele? astea la sesiunea speciala sunt mai grele un pic decat alea ale nostre... da numa un pic :P
sunt pt olimpici astea ... nu pt olimpici la rom da ...... se zice ca sunt mai desteptzi si le dau mai greu un pic ... noi luam ca exemplu asta k nu poate sa ne dea mai greu la examen. peace
Limba şi literatura română
[posted by Irene_91 pe 15 Iunie 2006, 19:51]
Eu am programul respectiv dar tot nu merg!..Ma poate ajuta cineva?...Pur si simplu nu se deschid!
Limba şi literatura română
[posted by Irene_91 pe 15 Iunie 2006, 20:05]
da....mai bine s-ar face un fisier cu subiectele date ca asa nu merg....
Limba şi literatura română
[posted by maria pe 16 Iunie 2006, 08:46]
de ce nu se pot citi subiectele? ce se intampla? e f tarziu oameni buni!cand o sa le putem citi? pe 20 iunie poate sau pe 22????????????
Re: Limba şi literatura română
[posted by Diana Voiculescu pe 16 Iunie 2006, 09:41]
Toate materialele sunt în format PDF. Pentru vizualizarea acestora aveţi nevoie de Acrobat Reader: http://www.adobe.com/products/acrobat/readstep2.html. Aţi instalat Acrobat Reader şi tot nu puteţi deschide fişierul? Ce fel de dificultăţi întâmpinaţi?
Limba şi literatura română
[posted by Cristian Deacu pe 16 Iunie 2006, 09:42]
Fisierul este bun si dupa cum vedeti a fost descarcat de peste 14.000 de persoane. Va rugam sa verificati ca aveti instalat pe calculator ultima versiune de AcrobatReader, sa mai descarcati odata fisierul si sa verificati ca are aceeasi dimensiune cu cea scrisa in aceasta pagina, in dreptul numelui fisierului.
Limba şi literatura română
[posted by DeaD111 pe 16 Iunie 2006, 09:53]
[***]
downloadati...
dati acolo free introduceti codu si dati download :)
asta ii tot si veti putea vedea SIGUR subiectu
[Modificat de: DeaD111 pe 16 Iunie 2006, 09:54]

[Modificat de: Cristian Deacu pe 16 Iunie 2006, 09:58]
Limba şi literatura română
[posted by Cristian Deacu pe 16 Iunie 2006, 10:00]
Va rog sa nu mai publicati linkuri cu subiecte de pe alte situri. Acesta este singurului site oficial pe care sunt publicate subiectele, si subiecte de pe orice alt site pot contine erori.

Multumesc,
Limba şi literatura română
[posted by Irene_91 pe 16 Iunie 2006, 11:21]
Pot salva subiectele dar nu le pot deschide!...am mare nevoie de ele..va rog...
Re: Limba şi literatura română
[posted by Diana Voiculescu pe 16 Iunie 2006, 11:33]
Va rugam sa verificati ca aveti instalat pe calculator ultima versiune de AcrobatReader: http://www.adobe.com/products/acrobat/readstep2.html.
Limba şi literatura română
[posted by DeaD111 pe 17 Iunie 2006, 12:59]
deci..
cristian deacu...
nu a fost alt subiect si a fost acelasi subiect numa nu sa fie nevoit sa il deschida cu adobe si cu word pad...
ACELASI SUBIECT numa ca nu format .pdf sau cum ii
deci downloadati de aici cei care nu puteti deschide subiectul cu adobe,deci nu mai cenzura linku ca ii acelasi subiect ca si proba aia speciala sau ce a fost :)
[***]
deci eu am incercat sa ajut....nu mai cenzurati linkul ca ii ACELASI SUBIECT cu cel dat de voi numa ca nu ii .pdf ci se poate deschide cu word pad :)
[Modificat de: DeaD111 pe 17 Iunie 2006, 13:09]

[Modificat de: Cristian Deacu pe 18 Iunie 2006, 13:24]
Re: Limba şi literatura română
[posted by Cristian Deacu pe 18 Iunie 2006, 13:31]
Multumim pentru ajutor insa problema cu subiectul respectiv a fost rezolvata. Am explicat deja ca nu se pot publica linkuri catre alte situri care contin subiecte.

Doresc sa iti amintesc ca incalcarea termenilor si conditiilor de utilizare a portalului SEI poate aduce cu sine blocarea utilizatorilor respectivi.

Multumesc pentru intelegere si mult succes la examen!
Limba şi literatura română
[posted by manu7 pe 17 Iunie 2006, 14:29]
Intrebare : chestia asta s-a dat cumva sau ce e cu sesiunea asta speciala?Sper sa nu ne dea balada :/
Limba şi literatura română
[posted by manu7 pe 17 Iunie 2006, 15:10]
Apropo,credeti ca sunt in stare sa ne dea opere lirice?
Limba şi literatura română
[posted by DeaD111 pe 17 Iunie 2006, 17:30]
manu asta a fost pt olimpici
parerea mea ii ca la punctu 3 ne va da sa comentam poezia de la punctu 1 :)
asa cred ca va fii is destul de sigur....
Limba şi literatura română
[posted by deea_zone pe 18 Iunie 2006, 10:53]
Nu se poate sa ne dea sa comentam textul de la punctul 1...Asa ceva nu este in programa pt examen >:P ...
Limba şi literatura română
[posted by DeaD111 pe 18 Iunie 2006, 18:20]
ba da este }{
si ii f simplu ;))
defapt aproape ca copiezi ce ai facut la punctu I
Limba şi literatura română
[posted by costina pe 18 Iunie 2006, 23:17]
cand s afiseaza subiectele pt testele nationale pt lb romana???
Limba şi literatura română
[posted by Cristian Deacu pe 19 Iunie 2006, 00:34]
Subiectul şi baremul pentru proba de limba şi literatura română, Teste Naţionale, au fost publicate pe http://admitere.edu.ro .

[Modificat de: Diana Voiculescu pe 19 Iunie 2006, 12:54]
Limba şi literatura română
[posted by deea_zone pe 19 Iunie 2006, 13:16]
Am scapat de roamana \:d/ \:d/ \:d/ .... kiar dak nu ma asteptam la basm a fost bine.... Ne vedem la mate;))
Limba şi literatura română
[posted by Andreea13 pe 30 August 2006, 21:41]
nu mi s-a parut foarte greu subiectul de anul acesta-pentru cine a invatat cred ca i-a fost usor.Eu trc anul acesta in clasa a VIII-a si cred ca daca imi va da si mie un subiect ca acest voi trece cu bine de ex. la lb. si literatura romana.

Click aici pentru a posta comentarii.
Noutăţi
Masă caldă pentru elevii din 50 de unități școlare și în anul școlar în curs * 7 Decembrie 2017, 17:47
Masă caldă pentru elevii din 50 de unități școlare și în anul școlar în curs *
Echipele României au obținut 7 medalii la Turneul Internaţional de Informatică Shumen 2017 27 Noiembrie 2017, 16:51
Echipele României au obținut 7 medalii la Turneul Internaţional de Informatică Shumen 2017
Educația de calitate sprijină copiii din mediul rural să nu abandoneze școala 23 Noiembrie 2017, 20:26
Educația de calitate sprijină copiii din mediul rural să nu abandoneze școala

mai multe noutăţi »

Ultimele mesaje pe forum
Matematică M1
Adăugat de: euler
pe 1 Iulie 2009, 15:17
Barem info Pascal
Adăugat de: [sdk]
pe 1 Iulie 2009, 14:56
NESIMTIRE LA BAC - la VIANU
Adăugat de: Stavros
pe 1 Iulie 2009, 14:54

către forum »

Comunicate de presă
«Capital Filles în România»: Peste 800 de tinere din medii sociale defavorizate, încurajate să urmeze studiile superioare după examneul de Bacalaureat 12 Decembrie 2017, 16:53
«Capital Filles în România»: Peste 800 de tinere din medii sociale defavorizate, încurajate să urmeze studiile superioare după examneul de Bacalaureat
Convenție româno-franceză de parteneriat pentru sprijinirea programului «Capital Filles în România» 11 Decembrie 2017, 17:04
Convenție româno-franceză de parteneriat pentru sprijinirea programului «Capital Filles în România»
Ministrul Liviu Marian Pop s-a întâlnit cu reprezentanții Alianței pentru Educație de Calitate (ApEC) 11 Decembrie 2017, 17:01
Ministrul Liviu Marian Pop s-a întâlnit cu reprezentanții Alianței pentru Educație de Calitate (ApEC)
Vizita ministrului Liviu Marian Pop în județul Neamț 11 Decembrie 2017, 17:00
Vizita ministrului Liviu Marian Pop în județul Neamț
Masă caldă pentru elevii din 50 de unități școlare și în anul școlar în curs * 7 Decembrie 2017, 17:35
Masă caldă pentru elevii din 50 de unități școlare și în anul școlar în curs *
Trei noi apeluri de proiecte, în valoare de 258 milioane euro, pentru îmbunătățirea infrastructurii educaționale 5 Decembrie 2017, 16:28
Trei noi apeluri de proiecte, în valoare de 258 milioane euro, pentru îmbunătățirea infrastructurii educaționale

mai multe comunicate de presă »